روسيه در WTO اروپا در بحران!

سرویس اقتصادي ـ هفته گذشته با عضويت روسيه در WTO آغاز شد و با رسميت يافتن افول اقتصاد اروپايي‌ها به وسيله كاهش رتبه‌هاي پايپي پايان يافت.
 
به گزارش «تابناك»، جمعه گذشته، خبر عضویت روسیه در سازمان تجارت جهانی، تیتر نخست رسانه‌های جهانی را از آن خود کرد.
مذاکرات تاریخی روسیه برای عضویت در WTO، بیش از هجده سال به طول انجامید. این درخواست که برای نخستین بار در 1993 تسلیم سازمان تجارت جهانی شده بود، رکود طولانی شدن چانه‌زنی‌ها و ماندن یک کشور پشت درهای ورود به این سازمان را شکست.
این سازمان، روز جمعه برای بار دوم و مرحله نهایی به درخواست هجده ساله روسیه رأی مثبت داد و این كشور رسما به عضویت سازمان تجارت جهانی پذیرفته شد. ايران نيز بيش از سیزده سال از كه اين در خواست را طرح كرده. متن كامل خبر و وضعيت ايران
 
رسوايي بي سابقه مالي در هند و پيامد هاي آن
کاهش خارق‌العاده رشد اقتصادي هند در شش ماه دلایل خاصی داشته که هرچند آن را به بحران بدهی غرب نسبت می‌دهند،  فساد مالی  اخیر دولت هند به مراتب نقش مهمی در این ماجرا داشته است. این رسوایی بی‌سابقه مالی، دولت هند را در وضعی نامساعد قرار داده و منجر به کاهش شدید سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور شده، به گونه‌ای که شاید دردناکترین بخش داستان این رسوایی مکالی، درگیر شدن جدی نام خانم سونیا گاندی است که به آبروی کشور هند نیز ضربه می‌زند.
به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس24، این رسوایی سی میلیارد یورویی به واگذاری امتیاز بهره‌برداری از تلفن همراه مربوط می‌شود. دادگستری شهر دهلی نو اعلام کرد که وزیر کشور کنونی هند به اتهام مشارکت در مهمترین رسوایی مالی تاریخ کشور، محاکمه می‌شود. این در حالی است که دو سال پیش، یکی از وزیران دادگستری سابق این رسوایی را کشف کرد.
در سال دو هزار و هشت، هند نسل دوم تلفن همراه یعنی ارتباط اینترنت برای تلفن همراه را راه اندازی کرد. مسئولان بلندپایه دولتی متهم شده‌اند که امتیاز واگذاری نسل دوم تلفن همراه را به قیمت‌های ناچیزی به اپراتورها فروخته‌اند. متن كامل خبر
 
 
تحريم روي ميز اوباما
پس از انگلیس و کانادا، آمریکا نیز تحريم بانك مرکزی ايران را بررسي مي‌كند. این در حالی است که تحريم بانك مركزي در جهان، بي سابقه است و البته در صورت پيوستن آمريكا به این دو کشور، همچنان راه بسیاری براي فراگير كردن آن در پيش است. روز چهارشنبه (۲۳ آذر، چهاردهم دسامبر) مجلس نمایندگان آمریکا، طرح تحریم بانک مرکزی ایران را تصویب کرد که در صورت امضای باراک اوباما، این طرح به قانون تبدیل شده و لازم‌الاجرا خواهد بود.
بنا بر این گزارش، به موجب طرح قانونی جدید، همه شرکت‌های مالی و تجاری که با بانک مرکزی ایران، وارد قراردادهای انتقال پول، گشایش اعتبارات ارزی و بازرگانی و هر گونه داد و ستد پولی شوند، در چهارچوب قوانین فدرال آمریکا، جریمه مالی خواهند شد و در صورتی که این کار تکرار شود، نمایندگی‌‌های این‌شرکت‌ها در آمریکا، به دادگاه فرا خوانده می‌شوند و می‌توان آن‌ها را مجازات کرد.
این طرح روز چهارشنبه با رأی بالایی در مجلس نمایندگان به تصویب رسید و روز پنجشنبه نیز  با ۸۶ رأی موافق در برابر دوازده رأی مخالف از تصویب سنا گذشت و اکنون به کاخ سفید فرستاده شده است که پس از امضای رئیس‌جمهور٬ رسما ابلاغ و اعمال خواهد شد.
 
گفتني است، اوباما در هفته گذشته دستور اجراي  اين قانون را نداد، علل نگراني آمريكا از اجراي اين تحريم جديد را در متن كامل خبر بخوانید.
 
 
آلمان و دوراهي مهاجران غريبه؛ آيا درهاي آلمان باز مي‌شوند؟
در حالي كه آلمان همچنان با كمبود نيروي كار درگير است، مقامات اين كشور مدعي هستند، کمبود نیروی کار در آلمان با مهاجرت متخصصان به این کشور جبران می‌شود.
رشد منفي جمعيت آلمان در دهه‌هاي گذشته، اين روز‌ها كار دست آلماني‌ها داده است. هرم جمعيتي آلمان به شدت پير است، به گونه‌اي كه مبلغ بيمه كسر شده از حقوق افراد شاغل، ديگر كفاف پرداخت بازنشستگان را نمي‌دهد.
بنا بر پیش‌بینی کارشناسان، این کشور بدون استخدام نیروی کار متخصص از بیرون، توانایی رقابت در بازار آزاد را از دست می‌دهد. قوانین دشوار مهاجرت، مانع اصلی بر سر راه این مهم است. کمیسیون «بررسی شرایط کمبود نیروی کار و هماهنگی آن با قوانین مهاجرت» در تازه‌ترین گزارش خود ـ‌ که هفته گذشته انتشار یافت ـ خواهان «دگرگونی‌های اساسی در قوانین مهاجرت» آلمان شد.  متن كامل خبر
 
 
فرانسه بحران زده نگران انگليس!
واكنش يك مقام فرانسوي به كاهش رتبه اعتباري اين كشور اعلام نگراني از وضع اقتصاد انگلستان بود! اختلافات اساسی مابین بریتانیا از یک سو و فرانسه و آلمان از سوی دیگر، پس از نشست سرنوشت ساز اتحادیه اروپا، موجب شد روابط این سه کشور با یکدیگر سرد شود.
 اما این اختلاف جایی جالب به نظر می‌رسد که مسئولین کشور بحران زده فرانسه، نگرانی خود را از وضعیت نابسامان اقتصاد انگلیس اعلام می‌کنند.
اختلاف بین این سه کشور و به ویژه فرانسه و انگلیس، هنگامی بالا گرفت که انگلیس در نشست اتحادیه اروپا با طرح آلمان و فرانسه برای نجات یورو مخالفت کرده و بر پایه این گزارش، مخالفت دیوید کامرون با طرح‌های سارکوزی و آنجلا مرکل، خشم فرانسه را برانگیخت. متن كامل خبر
 

بیشترین كاهش حقوق كارگران در اسپانیا
سازمان همكاری و توسعه اقتصادی امروز اعلام كرد كه هزینه كاری اقتصاد اسپانیا در سه ماهه سوم سال جاری 3/1 درصد كاهش داشته و این در حالی‌ است كه مجموع كشورهای عضو سازمان 3/0 درصد كاهش داشتند و تنها اقتصاد ژاپن است كه با 7/1 درصد با بیشترین ركود روبه‌رو شده است.
سازمان تشریح می‌‌كند كه دلایل كاهش هزینه‌های كاری در اسپانیا از یك طرف بدین دلیل است كه تولیدات كارگران اسپانیایی، تنها یك درصد رشد داشته و از سوی دیگر، حقوق‌ها سه دهم درصد كاهش داشتند كه بیشتر كاهش در بین 33 كشور عضو سازمان همكاری و توسعه به شمار می‌‌آید.
سازمان می‌‌افزاید پس از اسپانیا، كشور آلمان است كه با دو دهم درصد بیشترین كاهش حقوق كارگران را داشته، در حالی‌ كه كانادا، حقوق كارگران را یك دهم درصد افزایش داد.
در زمینه تولیدات نیز كشورهای سوئد و انگلیس 2/1 درصد رشد داشتند و فنلاند نیز 1/1 درصد رشد كرد.  متن كامل خبر
 
تأثير منفي مرگ رهبر كره شمالي بر اقتصاد كره جنوبي
در حالی که اقتصاد کره جنوبی در ماههای اخیر با چالش‌ه‌ی بسیاری روبه‌رو شده است، مرگ رهبر کره شمالی نیز تأثیر منفی زیادی بر رشد اقتصادی این کشور خواهد داشت.به گزارش فارس، بانک مرکزی کره جنوبی نسبت به کاهش رشد اقتصادی و صادرات این کشور طی سال 2012 میلادی هشدار داده است و مرگ کیم جونگ ایل رهبر کره شمالی نیز می‌تواند در جریان قدرت سیاسی این کشور تأثیر منفی زیادی پدید آ‌ورد و اقتصاد کره جنوبی را با چالش‌های جدی روبه‌رو کند.
بنا بر این گزارش، یک مقام آگاه بانک مرکزی کره جنوبی در این باره تأکید کرد، انتقال قدرت پس از هفده سال حکومت کیم جونگ ایل، صادرات و رشد اقتصادی کره جنوبی را که هم‌اکنون به دلیل بحران‌های مالی اروپا رو به کاهش بوده است، در وضعیت وخیم‌تری قرار خواهد داد. متن كامل خبر