با افسردگی مالیخولیایی، نه تنها احساس شادی و لذت را از دست می دهید، بلکه همواره با احساس غم بدون دلیلی واقعی و مشخص مواجه می شوید.

افسردگی مالیخولیایی زمانی خود به عنوان یک بیماری روانی در نظر گرفـــــته می شد، اما اکنون زیرگروهی از اختلال افسردگی اساسی (MDD) اســت. افسردگی مالیخولیایی می تواند زندگی شخصی و کاری یک فرد را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

711256 785 6 علامت افسردگی مالیخولیایی

به نقل گروه سلامت توما به نقل از “اکتیو بیت”، افسردگی مالیخولیایی دارای علائمی اســت که می توانند با MDD مشترک باشند و همچنین از علائمی مختص به خود برخوردار اســت. در ادامه با برخی از این نشانه ها بیشتر آشنا می شویم.

از دست دادن شادی

یکی از علائم مشخصه افسردگی مالیخولیایی از دست دادن توانایی احساس لذت اســت، به این معنی که حتی خبرهای بسیار خوب نیز موجب لبخند زدن فرد نمی شوند. به رغم فراوانی موارد مثبت در اطراف بیمار، وی همچنان هیچ احساسی ندارد. در حقیقت، از دست دادن شادی و لذت در همه یا بیشتر فعالیت های روزانه یک نشانگر عمده محسوب می شود.

رویدادهایی که تا پیش از این منتظر آنها بود، به عنوان مثال، برگزاری یک کنسرت ســالیانه یا جشن تولد یکی از دوستان دیگر برای فرد مبتلا به افسردگی مالیخولیایی جذابیتی ندارند. اساسا، وی دیگر نگاهی به آینده و روزهای خود ندارد و حتی یک روز خوب نیز لرزشی در احساس سودازدگی شما ایجاد نمی کند.

صبح های دردسر و عذاب آور

افراد مبتلا به افسردگی مالیخولیایی اغلب بدترین احساس ممکن را هنگام صبح دارند، که می تواند بیدار شدن از خواب و آغاز روز را برای آنها دشوار سازد.

این نوع از افسردگی می تواند در خواب فرد اختلال ایجاد کند، که به نوبه خود می تواند موجب انواع مختلفی از دردسرات سلامت از خطر ابتلا به بیماری قلبی تا کاهش توانایی مدیریت اســترس شود. در برخی موارد، بیمار ممکن اســت بیش از حد بخوابد.

احساس گناه شدید

احساس گناه شدید با افسردگی مالیخولیایی پیوند خورده اســت. اگرچه این احساسات گناه به طور معمول در واکنش به یک رخداد یا وضعیت شکل می گیرند، اما شدت احساس گناه ابراز شده با آن چه رخ داده اســت، مرتبط نیست.

این به معنای آن اســت که احساس گناه ممکن اســت به واسطه چیزهایی که در گذشته دور رخ داده اند و پیش از این برطرف شده یا مســاله ای جزئی بوده اند، شکل بگیرد و فرد را از انجام فعالیتی که لذت می برد به واسطه هراس از ایجاد ناراحتی برای فردی دیگر باز دارد. این احساس گناه می تواند روح خلاق فرد را نیز سرکوب کند.

غم بی اساس

با افسردگی مالیخولیایی، نه تنها احساس شادی و لذت را از دست می دهید، بلکه همواره با احساس غم بدون دلیلی واقعی و مشخص مواجه می شوید.

غم و اندوه مزمن یکی از تعاریف مالیخولیا اســت. آنهایی که از بیرون شاهد وضعیت شما هستند ممکن اســت بگویند به نظر می رسد ابری سیاه شما را دنبال می کند، زیرا به احتمال زیاد لبخندی بر لب ندارید و همواره حالتی غم انگیز و افسرده دارید.

کمبود انرژی

افراد مبتلا به افسردگی مالیخولیایی اغلب با کمبود انرژی مواجه هستند و در حفظ تمرکز دردسر دارند. با این وجود، سطوح انرژی و خلق و خو به تغییرات روزانه تمایل دارند که به معنای اســت می توانند در روزی دیگر بهبود یابند.

آثار منفی جسمانی

جدا از علائم روانی، فرد مبتلا به افسردگی مالیخولیایی می تواند کاهش وزن چشمگیر را تجربه کند. این می تواند با مصرف غذای بسیار کم همراه باشد و در برخی موارد، بیمار بیش از اندازه غذا می خورد.

از دیگر نشانگرهای جسمانی افسردگی مالیخولیایی می توان به شکل گیری عاداتی که تا پیش از این وجود نداشتند، به عنوان مثال، تکان دادن پا اشاره کرد. این شرایط را با اســتفاده از داروهای ضد افسردگی SSRI جدید می توان زیر کنترل گرفـــــت. صحبت درمانی نیز می تواند همراه با مصرف دارو موثر باشد.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته ۶ علامت افسردگی مالیخولیایی اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مطالب پیشنهادی ما