خبرگزاری ایرنا: دفتر محسن رضایی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران هشت ســال دفاع مقدس با انتشار یادداشتی، نسبت به سانسور یک سکانس در نسخه سریالی «ایستاده در غبار» واکنش نشان داد.

 

متن کامل این یادداشت که از طرف دفتر محسن رضایی در اختیار ایرنا قرار گرفـــــت به شرح زیر اســت:

سانسوریک سکانس؛ تحریف حقایق جنگ با چه هدفی در صدا و سیما انجام می شود؟!

این روزها که نسخه سریالی از فیلم «ایستاده در غبار» از شبکه یک پخش می شود بار دیگر نقد و نظرهایی درباره این اثر به جریان افتاده اســت.

پس ازحذف سکانس هایی از این فیلم درنسخه سینمایی که به بهانه محدودیت زمان انجام شد، بار دیگر همان سکانس ها ازنسخه سریالی نسبتا وسیما نیز حذف شد تا بخشی ازحقایق اتفاقات جنگ در نزد مخاطبین این فیلم به صورت نادرست نمایش داده شود و این اتفاق باعث نگرانی و ناراحتی تعدادی از رزمندگان دفاع مقدس را فراهم آورد.

آش صدا وسیما در سریال ایستاده در غبار آن قدر شور شد که برخی از این رزمندگان با انتشار یادداشت های اعتراضی، به تحریف حقایق معترض شدند.

 

1307906 746 انتقاد دفتر رضایی به سانسور «ایستاده در غبار» 

احمد مرادیان کاشفی یکی رزمندگان دفاع مقدس اســت که در یادداشتی به حذف بخش هایی از تاریخ جنگ انتقاد کرده اســت. متن یادداشت وی به این شرح اســت:

از نخستین روزهای اکران فیلم ایستاده درغبار، نقدهایی بر محتوای این فیلم مطرح شد. نقدکنندگان از مواضع مختلف، به بررسی فیلم پرداختند، حتی خانواده سردارجاویدالاثر احمد متوسلیان، به فیلم انتقاد جدی داشتند و این مسئله به شکلی وسیع در رسانه‌ها بازتاب یافت.

«به جنبه های تاریخی این فیلم نیزاشکالات اساسی وارد شد. دراین میان، دلسوزان دفاع مقدس معتقد بودند که چون موظفیم دست اندرکاران تهیه آثارهنری دفاع مقدس را تقویت کنیم، حتی الامکان باید نقایص این اثر را به گونه‌ای مطرح نماییم که به تضعیف تهیه کنندگان آن نینجامد به همین دلیل، اشکالات وارده بر فیلم را با سکوت پشت سر گذاشتند».

در این میان و پس از طرح پاره ای از اشکالات عمده در فیلم، از قرار اطلاع، مشخص شد حتی صحنه هایی در فیلم بوده که به دلایل نامشخصی، حذف و سانسور شده اســت؛ حال آن که اصولا هدف از ساخت چنین آثاری نه فقط ایجاد جاذبه های داســتانی و هنری، بلکه روایت و ثبت وقایع دفاع مقدس برای مصون داشتن از گزند جعل و تحریف در آینده اســت.

بدیهی اســت اگر اشتباهات تاریخی، حلقه های مفقوده و خلأهای روایت در فیلم ها و سریال هایی که به گذشته های دور و دیرین می پردازند، به دلیل نقص یا عدم امکان دسترسی به اسناد تاریخی قابل توجیه باشد، اما این نقایص در روایت تاریخ دفاع مقدس با وجود فاصله کمتر از دو دهه ای با آن و حضور بسیاری از فرماندهان و شاهدان عینی وقایع جنگ در بین ما قابل اغماض نیست. به خصوص که متأسفانه باید اذعان داشت، نادیده گرفـــــتن بخش هایی از این روایت ها نه از سر سهو یا غفلت، بلکه باحذف و اعمال سانسور حتی پس از تولید و تبدیل روایت به سکانس های قابل پخش صورت گرفـــــته اســت که از وجود دست هایی پنهان در تحریف تاریخ دفاع مقدس حکایت دارد و در خوشبینانه ترین حالت می تواند نشانه عدم التزام به روایت امانتدارانه این تاریخ باشد.

امروز که پخش سریالی این فیلم در صدا و سیمای جمهوری اسلامی آغاز شده، به عنوان یک رزمنده وظیفه خود می دانم که با طرح یک نمونه از سانسور فیلم، به دست اندکاران تهیه این اثر و نیز به مسئولان صدا و سیما یادآور شوم حداقل، بخش های سانسور شده تاریخی را در پخش سریالی، حذف نکنند.

این نمونه، مربوط به تماس جناب آقا محسن، فرمانده وقت سپاه با سردارجاویدالاثر احمد متوسلیان اســت که پس از اینکه امام فرمودند: «راه قدس از کربلا می گذرد»، جناب آقامحسن درتماس تلفنی با سوریه از احمد متوسلیان می خواهد که به ایـــران بازگردد، اما احمد پیش از بازگشت به ایـــران، جهت بازدید، عازم بیروت می شود.

عــکس سانسور شده از این صحنه، به خبر الصاق شده اســت.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته انتقاد دفتر رضایی به سانسور «ایستاده در غبار» اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مطالب پیشنهادی ما